WIALNIA CZYSZCZALNIA DO ZBOŻA CZYSZCZARKA DO ZBOŻA PIECUCH

nr IK9FYPM 20 kwi 1829
Rogóźno 130, woj. kujawsko-pomorskie

Zasada działania urządzenia według wynalazku polega na tym, że podczas transportowania zboża, poprzez dolne otwory przesłonięte sitami, zasysane jest powietrze wytwarzane przez wirnik wentylatora, które powoduje podnoszenie i wirowanie ziarna w przestrzeniach pracy przenośnika ślimakowego oraz wyciąganie zanieczyszczeń lżejszych od ziarna.

Przepływ powietrza przez urządzenie według wynalazku powoduje oczyszczenie transportowanego ziarna ale również w wyniku ruchu wirowego ziaren w komorach przestrzeni przenośnika ślimakowego, zmniejsza tarcie występujące podczas tradycyjnego przemieszczania sie ziaren w ślimaku transportowym. Manipulacja zasuwą regulacyjną powoduje wytwarzanie ciągu powietrza pozwalającego na czyszczenie bez sortowania ziarna lub przy zastosowaniu odpowiednich sit na sortowanie ziarna na grubsze i drobniejsze.

Zastosowanie wynalazku umożliwia transport ziarna zwłaszcza zboża z jednoczesnym oczyszczaniem transportowanego zboża. Wynalazek może mieć zastosowanie przede wszystkim do transportowania i oczyszczania ziarna zboża składowanego w elewatorach. Jedną z istotnych zalet maszyny jest możliwość oddzielenia całych ziaren od zanieczyszczeń takich jak: połówki ziaren, plewy, ziarna chwastów itp, dlatego przy młóceniu kombajnem możemy ustawić tak sita ze wszystkie te zanieczyszczenia trafią na przyczepę, a dopiero później przy czyszczeniu ziarna naszym urządzeniem oddzielone zostaną najlepsze ziarna od pozostałości.

Dane techniczne:
- długość: 6500 mm
- wysokość: zależna od kąta nachylenia
- szerokość: 1000 mm
- rozstaw kół: 2000 mm
- masa całkowita: 320 kg
- Silnik elektryczny wentylatora: 3 kW, 2950 obr/min
- silnik elektryczny ślimaka: 3 kW, 1400 obr/min
- napięcie znamionowe: 3-400 V/ 50 Hz
- max. kąt nachylenia: 25ż

Kontakt