Wymiana oleju silnikowego - co warto wiedzieć? - Artykuł Sponsorowany

Posiadanie własnego samochodu to nie tylko przywileje, lecz również wiele dodatkowych kosztów i obowiązków. Różnego rodzaju serwisy, okresowe przeglądy, czy wymiany zużytych części równają się często z faktycznym kosztem utrzymania pojazdu. Lista czynności serwisowych, które należy wykonywać regularnie wbrew pozorom nie jest wcale taka długa, lecz na jej szczycie powinniśmy umieścić wymianę oleju silnikowego. To właśnie o tym obowiązku opowiemy nieco szerzej, przy okazji publikacji naszego dzisiejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Jaki wpływ na nasz silnik ma olej?

Olej silnikowy pełni bardzo ważną funkcję we wnętrzu każdej jednostki napędowej. Odpowiada on za minimalizowanie siły tarcia, które zachodzi pomiędzy ruchomymi elementami naszego silnika. Olej tworzy powłokę zwaną często filmem smarnym, dzięki której tarcie jest zdecydowanie mniejsze. Dzięki temu części silnika nie zużywają się tak szybko, a opory jego pracy są znacznie ograniczane, co z kolei przekłada się na wydajność. Bez oleju, żaden znany nam silnik spalinowy nie byłby w stanie normalnie funkcjonować.

Jak często powinniśmy wymieniać olej?

Interwały, czyli częstotliwość wymian oleju jest zawsze określana przez producenta danej jednostki napędowej. Taka informacja powinna być zawarta w instrukcji obsługi samochodu i właśnie tych wytycznych powinniśmy się trzymać. Obecnie coraz częściej pojawiają się określenia "long life", które przedstawiają oleje o zwiększonej wytrzymałości. W takich przypadkach należy jednak podchodzić z dystansem do rekomendacji producenta. Zdecydowanie lepsze dla naszego silnika będzie podejście, gdzie wymian dokonywać będziemy częściej, niż zaleca to producent.

Standardowo przyjmuje się, że olej silnikowy powinno wymieniać się co około 10 lub 15 tysięcy kilometrów. W taki sposób jesteśmy w stanie maksymalnie zadbać o kondycję naszej jednostki i zdecydowanie wydłużyć jej żywotność.

Jak dobrać odpowiedni olej dla naszego samochodu?

Parametry oleju silnikowego to kolejna informacja, która jest przekazywana przez producenta samochodu. Podobnie jak w przypadku informacji o częstotliwości wymian, zalecane parametry oleju zawierane są w książkach serwisowych lub instrukcjach obsługi. Takie informacje można również pozyskać, chociażby przez rozkodowanie numeru VIN.

Wybierając olej do swojego samochodu, zawsze stosujmy się do wytycznych producenta. Nie powinno stosować się olejów o innej lepkości, czy gęstości niż te, które zaleca producent silnika. Błędnie dobrany produkt może skutkować poważnymi uszkodzeniami wewnątrz naszej jednostki napędowej, co z kolei równa się z bardzo wysokimi kosztami naprawy.

Jak monitorować stan oleju?

W nowoczesnych samochodach bardzo często o poziomie oleju w silniku, jesteśmy informowani za pomocą różnego rodzaju kontrolek oraz komunikatów na komputerach pokładowych. Warto jednak raz na jakiś czas zajrzeć pod maskę i za pomocą bagnetu sprawdzić, czy ilość oleju odpowiada zaleceniom producenta. W ten sposób upewnimy się, że naszej jednostce napędowej nie zabraknie oleju.

Jeśli szukacie Państwo usług wymiany oleju Gdańsk, to koniecznie zapoznajcie się z ofertą serwisów należących do Grupy Zdunek.