Tuning na własną rękę - czy to ma sens? - Artykuł SponsorowanyTuning na własną rękę - czy to ma sens?

W tej chwili niejeden kierowca zastanawia się, jak tanio poprawić osiągi silnika. Innego z kolei interesuje modyfikacja zawieszenia lub lśniące alufelgi do BMW. Tuning to temat szeroki jak ocean i w Polsce nie brakuje warsztatów, które się w tym specjalizują. A czy opłaca się stuningować auto we własnym zakresie? Sprawdźmy!

Tuning w domowym garażu

Modyfikacje samochodu w garażu są jak najbardziej możliwe. Piękne felgi aluminiowe można założyć samemu. Podobnie da się powiedzieć o spoilerach. Montaż lamp w samochodzie też nie należy do trudnych. Co sprawniejszy mechanik-amator może nawet zmienić kształt karoserii, która po wszystkim będzie wyglądała jak z fabryki. Tego jednak nie nauczą nas filmiki w internecie. Wiedzę zdobywa się przez doświadczenie, a i dostęp do maszyn ma znaczenie. Podstawowy tuning auta w domu się opłaca, o ile towarzyszy mu świadomość tego, co się robi oraz dobry sprzęt.

Podzespoły do samochodu

Nie bez znaczenia są także części pojazdu. Czy to elementy zawieszenia, czy przedni splitter do hatchbacka - wszystko musi być dobrej jakości. Kupowanie niesprawdzonych podróbek lub używek to rozwiązanie na krótką metę. Poza tym złe akcesoria tuningowe mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo. Tym bardziej, jeśli zostaną zamontowane w nieprofesjonalny sposób. Trzeba więc poświęcić sporo uwagi, aby skutecznie załatwić temat i przy tym nie wysuszyć portfela. Na szczęście żyjemy w czasach, w których dobrze wyposażony sklep tuningowy online jest do naszej dyspozycji 24/7.

Samodzielny chip tuning silnika

Przeprowadzenie chip tuningu na własną rękę to nie jest najlepszy pomysł. Komputerowa modyfikacja momentu obrotowego na przykład wymaga już wizyty u fachowca. Rzecz w tym, że silnik to najważniejszy komponent w aucie i wbrew pozorom jest dość delikatny. Łatwo go uszkodzić. Każdy pojazd ma też własne oprogramowanie i jak coś zadziałało u kolegi w mercedesie, niekoniecznie to samo uda się w audiku. Cyfrowy tuning silnika to zatem proces, którego nie powinno się przeprowadzać samemu.

Podsumowanie

Tuning auta w domu ma sens. Nie może to być jednak działalność oparta na braku doświadczenia. Konieczne są także odpowiednie narzędzia, jak i części do modyfikacji samochodu. No i z chip tuningiem lepiej się nie bawić samemu. To konkretne rzemiosło, które ma konkretne wymagania od mechanika. Jeśli za problem weźmie się niedoświadczony amator, może wyrządzić szkodę. Najlepiej więc kupić części do tuningu online i udać się z nimi do wyspecjalizowanego warsztatu.