Naprawa skrzyń biegów - kiedy jest potrzebna?

Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych komponentów w każdym samochodzie wyposażonym w silnik spalinowy. Gdy jest niesprawna, jazda potrafi być prawdziwą lub mordęgą, lub staje się niemożliwa. Jakie są popularne awarie skrzyń biegów i zrobić, gdy się wydarzą?

Skrzynie biegów - powody awarii

Na starcie trzeba pamiętać, że manualne skrzynie biegów mają inne typowe dla siebie awarie niż przekładnie automatyczne. Wynika to ze specyfiki pracy obu tych części. W przypadku manualnej skrzyni biegów jedne z najpopularniejszych usterek to zużyte pierścienie synchronizatorów, odkształcona obudowa łożyska, czy też wyrobiona bieżnia łożyska. Równie dobrze nieprawidłowa praca skrzyni może być efektem niskiego poziomu oleju.

Gdy mowa o skrzyniach automatycznych, najczęściej psują się elementy uszczelniające, co skutkuje wyciekami oleju. Problemy dotyczą też sterownika, który kontroluje pracę przekładni. Często automatyczne skrzynie biegów mają też problemy z poduszkami gumowymi lub hydraulicznymi.

Wymiana czy regeneracja skrzyni biegów?

Skrzynie biegów obok silnika to jedne z największych i najdroższych elementów samochodu osobowego. Z tego powodu ich naprawa potrafi sporo kosztować. Poważne usterki jest w stanie usunąć tylko regeneracja lub wymiana skrzyni. Co jest lepszym wyborem? W większości wypadków naprawa manualnej skrzyni biegów to opcja znacznie tańsza niż jej wymiana. Koszty kupna nowego komponentu i jego montażu potrafią wynosić nawet kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

Sprawa wygląda dość podobnie, gdy potrzebna jest naprawa automatycznej skrzyni biegów. Takie przekładnie nie są co prawda łatwe do opanowania w warsztacie. Ich waga jest wyższa, a do tego zawierają w sobie więcej komponentów niż manualne skrzynie biegów. Mimo skomplikowana, automatyczne przekładnie są na tyle drogie w zakupie, że lepiej zdecydować się na odnowienie obecnej. Regeneracja automatycznych skrzyń biegów zazwyczaj wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem.

Naprawa skrzyni biegów - co zrobić, by jej uniknąć?

Trzeba oczywiście pamiętać, że naprawa skrzyń biegów to czynność, która jest konieczna dopiero przy poważnej awarii. Można jednak wydłużyć żywotność tej części samochodu osobowego. Co robić w tym celu? Podstawą jest regularna wymiana oleju przekładniowego. Wielu kierowców o tym zapomina, a jest to niezwykle ważne przy dbaniu o skrzynię biegów.

Gdzie naprawiać automatyczne i manualne skrzynie biegów?

Poza regularną wymianu oleju dobrze też zadbać o swój samochód, gdy awaria już się wydarzy. W tym celu należy wybierać się tylko do warsztatów cieszących się dobrą opinią. W nich naprawa skrzyń biegów to usługa, która gwarantuje trwałe pozbycie się problemów z przekładnią.