Poradnik iParts.pl. Nieoczywiste fakty o oponach zimowych. Dlaczego warto je znać? - Artykuł Sponsorowany

Poradnik iParts.pl. Nieoczywiste fakty o oponach zimowych. Dlaczego warto je znać?

O oponach zimowych teoretycznie wiemy wszystko to, co najważniejsze. Wiemy, że doskonale sprawdzają się w trudnych zimowych warunkach i że należy ich używać zgodnie z przeznaczeniem. A co jeszcze wiedzieć powinniśmy? Które fakty dotyczące opon zimowych bywają przez kierowców ignorowane lub niewłaściwie intepretowane? Do jakich konsekwencji może to prowadzić?


Opony zimowe a zużycie paliwa. Dlaczego auto na oponach zimowych pali nieco więcej zimą i o wiele więcej latem?

Słyszeliście już o tym, że opony zimowe zwiększają zużycie paliwa w samochodzie? A może sami na własnej skórze (i portfelu) przekonaliście się o tym, że podobne zjawisko faktycznie ma miejsce? Oczywiście, nie wszystko tu jest kwestią tylko i wyłącznie opon. Warto zauważyć, że warunki zimowe same w sobie mogą zwiększać zużycie paliwa np. poprzez częste używanie ogrzewania, krótsze trasy, więcej jazdy w mieście. Jednak nie ulega wątpliwości, że rodzaj zastosowanych opon ma na w tym wzroście spalania pewien udział. Dlaczego?

Wpływ opon zimowych na wzrost zużycia paliwa w samochodzie jest wypadkową 2. kluczowych właściwości wszystkich "zimówek", czyli:

  • większych oporów toczenia - opony zimowe odznaczają się zazwyczaj wyższymi oporami toczenia niż opony letnie. Opór ten związany jest z energią potrzebną do utrzymania ruchu opony po drodze. Wyższy opór oznacza, że silnik musi pracować ciężej, a to z kolei zwiększa zużycie paliwa;
  • specyfiki mieszanki gumowej - praktycznie wszystkie "zimówki" bez wyjątku wykonywane są z mieszanki gumowej o wyższej sprężystości i niższym stopniu twardości niż opony letnie czy nawet całoroczne. Mieszanka ta zapewnia im lepszą przyczepność w niskich temperaturach, jednak jej niska twardość przekłada się również na większy opór toczenia, co dodatkowo zwiększa zużycie paliwa.

Szacunki oparte na licznych testach porównawczych oraz badaniach laboratoryjnych pokazują, że opony zimowe mogą zwiększać zużycie paliwa o około 2-4% w porównaniu do opon letnich użytkowanych w tych samych warunkach. Wartość ta może być różna w zależności od rodzaju pojazdu, stylu jazdy i warunków drogowych. Opony zimowe -https://www.iparts.pl/opony/opony,ZIMOWE,sezo.html mogą również powodować większe zużycie paliwa niż opony całoroczne, chociaż różnica ta jest zazwyczaj mniejsza niż w przypadku porównania z oponami letnimi. Te 2-4% większego zużycia zimą to niewiele, ale jeśli ktoś z Was postanowi pozostać na oponach zimowych przez cały rok, latem te same opony zimowe zwiększą mu spalanie o 5 do 15%. A to już jest naprawdę sporo.

Opony zimowe węższe lub o mniejszej średnicy niż zwykle. Kto i dlaczego stosuje podobne rozwiązania?

Do dziś można wśród kierowców spotkać osoby hołdujące starej zasadzie używania opon zimowych o rozmiarze innym niż ten wybierany dla opon letnich. W zasadzie są tutaj dwie szkoły mówiące o tym, że opona zimowa powinna być:

  • węższa niż opona letnia - zmiana rozmiaru ogranicza się do wyboru opony węższej na zimę niż na lato;
  • mniejsza niż opona letnia - zmiana rozmiaru dotyczy przede wszystkim średnicy, jednak odbija się również na stosunku średnicy do szerokości opony.

Dlaczego podobne rozwiązania są ciągle stosowane? W obu przypadkach powód jest ten sam. Kierowcy decydujący się na opony zimowe o mniejszej średnicy niż te, które są używane latem, chcą w ten sposób poprawić swoją trakcję i kontrolę na śniegu, a także zwiększyć odporność na uszkodzenia związane z jazdą po zimowych drogach (np. dziury, krawężniki). A wszystko przez to, że:

  • mniejsza średnica opony zwykle oznacza szerszy bieżnik w stosunku do średnicy koła, co może zwiększać przyczepność na śniegu i lodzie;
  • szersze opony o mniejszej średnicy mogą być skuteczniejsze w przejeżdżaniu przez głębokie warstwy wody i śniegu, dzięki lepszemu rozprowadzeniu ciężaru pojazdu;
  • węższe opony mają tendencję do lepszego "przebijania się" przez śnieg do twardej nawierzchni drogi, co może poprawić przyczepność.

Mamy więc tu do czynienia z dwoma przeciwnymi podejściami prowadzącymi do tych samych wniosków. Wnioskiem, jaki wyciąga wciąż cześć kierowców, jest to, że opony zimowe powinny być lub przynajmniej mogą być mniejsze niż opony letnie. O ile jednak jedna grupa ma tu na myśli zbawienny wpływ wąskich opon na zaśnieżone nawierzchnie, druga stawia na opony o mniejszej średnicy, ale stosunkowo większej szerokości. I w zasadzie obie te grupy mają rację. Sęk w tym, że zmniejszanie rozmiaru opon zimowych ma obecnie sens niemal wyłącznie w naprawdę ciężkich warunkach zimowych lub terenowych. Podobne zabiegi nadal są stosowane na dalekiej północy czy w samochodach terenowych używanych faktycznie w trudnym terenie. Dla reszty priorytetem przy wyborze opon zimowych - do czego nakłaniamy wszystkich odwiedzających nasz sklep iParts.pl - powinny być:

  • kompatybilność z pojazdem - dlatego przed zakupem opon zimowych należy sprawdzić, czy będą one kompatybilne z pojazdem nie tylko pod względem rozmiaru, ale szczególnie pod kątem nośności oraz indeksu prędkości;
  • zalecenia producenta - ponieważ ważne jest, aby wybrane przez Was "zimówki" były zgodne z zalecanymi przez producenta auta. A wszystko przez to, że niewłaściwy rozmiar opon może wpływać na zachowanie pojazdu i Wasze bezpieczeństwo.

Wybór węższych lub zwyczajnie mniejszych opon zimowych może okazać się korzystny w ciężkich warunkach zimowych, oferując lepszą przyczepność i kontrolę na śniegu oraz lodzie. Jednak ważne jest przede wszystkim to, aby dokonać tego wyboru z uwzględnieniem specyfikacji pojazdu i zaleceń producenta, ponieważ tylko one zapewnią Wam bezpieczną i efektywną jazdę.