Kiedy warto zdecydować się na leasing dla osób prywatnych? - Artykuł sponsorowany

Jak działa leasing samochodów dla osób prywatnych?

Leasing konsumencki działa na podobnych zasadach jak leasing dla firm. Firma, która jest właścicielem samochodu, czyli leasingodawca, udostępnia leasingobiorcy pojazd na określony czas - najczęściej na kilka lat. Klient płaci leasingodawcy comiesięczne raty w równej wysokości.

Leasing, kredyt czy zakup na własność - co wybrać?

Tak naprawdę nie ma idealnej opcji - każda z nich ma swoje wady i zalety. Chodzi przede wszystkim o indywidualne dopasowanie rozwiązania do potrzeb i możliwości użytkownika samochodu.

Zakup auta na własność daje największą swobodę korzystania i jest zazwyczaj najbardziej opłacalny finansowo. Jeśli jednak nie masz zgromadzonych odpowiednich środków finansowych, taka opcja będzie poza Twoim zasięgiem.

W takiej sytuacji, aby stać się właścicielem samochodu, możesz zdecydować się na kredyt. Nie zawsze jednak będzie to korzystne. Przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę kilka czynników:

  • czy chcesz wziąć na siebie koszty związane z ubezpieczeniem i przeglądami auta;
  • czy masz pozytywną historię kredytową - banki sprawdzają to przed udzieleniem kredytu na zakup samochodu;
  • czy zależy Ci na elastyczności, jeśli chodzi o wybór czasu spłaty czy wysokości rat;
  • czy jesteś gotów na przejście długiej ścieżki związanej z formalnościami.

Jeśli wszystkie te kwestie są dla Ciebie ważne, możliwe, że leasing samochodu sprawdzi się u Ciebie lepiej niż kredyt. W takim modelu użytkowania samochodu:

  • koszty związane z ubezpieczeniami i innymi opłatami eksploatacyjnymi są wliczone w ratę leasingową, nie musisz ponosić ich dodatkowo;
  • leasing nie wpływa na Twoją historię kredytową;
  • możesz ustalić z leasingodawcą czas trwania umowy i wysokość rat leasingowych;
  • formalności związane z leasingiem są znacznie mniej skomplikowane niż te związane z kredytem.

Kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy leasingu konsumenckim

Czy leasing konsumencki się opłaca? Wszystko zależy od tego, jak będzie skonstruowana umowa z leasingodawcą. A to - i jest to jedna z zalet leasingu - jest ustalane w przypadku każdego klienta indywidualnie.

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, jakiego samochodu potrzebujesz: kompaktowego, którym będzie się łatwo jeździć po mieście, SUV-a, który sprawdzi się podczas dłuższych wyjazdów, a może wygodnego auta rodzinnego? Klasa, parametry, wyposażenie pojazdu - to wszystko ma wpływ na cenę. Raty leasingowe są ustalane tak, by pokryły koszty zakupu auta przez leasingodawcę. To oznacza, że im bardziej wartościowy model wybierzesz, tym więcej będziesz mieć do spłaty.

Nie jest to jednak jednoznaczne z wyższymi ratami leasingowymi. Zanim weźmiesz auto w leasing, warto zastanowić się, czy możesz i chcesz wpłacić wkład własny - wówczas jego wartość zostanie odliczona od ceny samochodu. Comiesięczne raty będą niższe także wtedy, gdy okres leasingowania będzie dłuższy.