Kredyty na samochód - co warto wiedzieć? - Artykuł Sponsorowany

Kredyty na samochód to popularna forma finansowania nowego pojazdu. Jakie są ich oprocentowania, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na samochód i co jeszcze warto wiedzieć przed wnioskowaniem o środki?

Kredyt na samochód - prosty sposób na zakup auta marzeń?

Kredyt samochodowy to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, które chcą kupić nowe auto - prosto z salonu, albo używane. Można uzyskać go na znacznie korzystniejszych warunkach, niż w przypadku zwyczajnego kredytu gotówkowego. Nie jest w tym przypadku wymagany wkład własny, a środki na zakup pojazdu pojawiają się na koncie nawet po kilkunastu minutach. Decydując się na kredyt samochodowy, trzeba brać pod uwagę zarówno prowizję, jak i odsetki. Co więcej, bank staje się współwłaścicielem pojazdu, co sprawia, że kredytobiorca nie może sprzedać go przed spłatą ostatniej raty. Oprocentowanie kredytu na samochód różni się w zależności od banku czy firmy pożyczkowej. W znacznym stopniu wpływa na niego stopa referencyjna NBP oraz sama marża banku. Nie da się także jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje kredyt na samochód - kwota ta również zależy od wielu parametrów, np.:

  • kosztu ubezpieczenia OC auta;
  • RRSO;
  • wysokości pobieranych przez kredytodawcę prowizji;
  • oprocentowania nominalnego.

Kredyt na samochód a kredyt gotówkowy

Między standardowym kredytem gotówkowym, a bezpośrednim kredytem na samochód występują pewne różnice. Przede wszystkim, w umowie kredytu samochodowego znajdują się wszystkie dane kupowanego pojazdu, np. marka i model czy numer nadwozia. Co więcej, kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczenia, z kolei w przypadku kredytu na samochód stosuje się kilka jego rodzajów, m.in.:

  • przewłaszczenie na zabezpieczenie;
  • zastaw rejestrowy;
  • cesja praw z polisy AC;
  • weksel in blanco.

W przypadku kredytu samochodowego oprocentowanie jest najczęściej takie samo jak przy kredycie gotówkowym. Niższa jest jednak rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).

Kredyt na samochód może zostać udzielony również na zakup innego środka transportu, np. motocykla bądź quada.

Jak uzyskać kredyt konsumencki na samochód?

Wnioskowanie o kredyt konsumencki na zakup samochodu jest wyjątkowo prostym procesem. Przykładowo, decydując się na skorzystanie z usług firmy Smartney, klient jedynie:

  • ustala ilość i wysokość rat oraz termin wpłaty;
  • uzupełnia niezbędne dane, które firma potwierdza, sprawdzając m.in. zdolność kredytową;
  • akceptuje umowę - o ile podjęto pozytywną decyzję kredytową.

Do logowania służy jedna z trzech metod - połączenie online z kontem bankowym, szybki przelew lub przelew tradycyjny. Co więcej, po pozytywnej decyzji kredytowej istnieje możliwość wyboru między kwotą określoną w formularzu a maksymalną pożyczką na samochód, jakiej może udzielić Smartney, czyli nawet 60 tysięcy złotych. To wszystko - cały proces zajmuje zaledwie kilka minut, a pieniądze szybko trafiają na konto kredytobiorcy. Po zalogowaniu na swoje konto klient ma pełny wgląd w szczegóły spłacanego kredytu konsumenckiego, np. pozostałą do spłaty kwotę. Chcąc nabyć wymarzony samochód, nie ma potrzeby odbywania wielu czasochłonnych wizyt w banku ani przedstawiania dużej liczby dokumentów. Ocena wiarygodności kredytowej wnioskującego odbywa się przy użyciu zaawansowanego silnika decyzyjnego w formie online. Kredyt samochodowy Smartney można rozłożyć nawet na 96 rat, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na ich wysokość.