Gadżety motoryzacyjne - co się przydaje w podróży do Słowenii?

Słowenia to kraj, do którego nieustannie chce się wracać. Malownicze doliny, piękne góry, lazurowe jeziora, pyszna kuchnia - to tylko kilka z wielu powodów, które sprawiają, że podróż do Słowenii jest wyjątkowa. Wiele osób decyduje się na taką wycieczkę własnym lub wypożyczonym autem. Zawczasu warto się jednak do takiej wyprawy odpowiednio przygotować i zadbać m.in. o gadżety motoryzacyjne.


Komfortowa podróż to podstawa


Oprócz pakowania ubrań, przygotowania planu zwiedzenia, a także zadbaniu o wszelkie inne szczegóły, należy pamiętać o zainwestowaniu w najróżniejsze gadżety motoryzacyjne, które ułatwią podróż i sprawią, że będzie ona przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Od czego zacząć?
Przede wszystkim od podstaw! Zanim w ogóle przejdziemy do kompletowania gadżetów, warto sporządzić listę wszystkich najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać przed wyruszeniem w drogę. Mowa tutaj m.in. o specjalnych e-winietach, które warto kupić wcześniej, by później uniknąć różnych nieprzewidzianych sytuacji.
Wystarczy, że wyszukasz internecie "winiety słowenia (https://vignetteslovenia.si/pl)", a następnie zakupisz wybraną winietę. Słowenia stosuje system opłat drogowych, ale obecnie - wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że tradycyjne naklejki nie są już akceptowane. Zakup e-winiety przed podróżą zapewni wygodę i pozwala uniknąć wysokich mandatów. Karą za brak winiety w Słowenii może być bowiem mandat w wysokości nawet 800 euro.


Zadbaj o wysokiej jakości nawigację GPS


Podczas podróży do Słowenii przyda Ci się niezawodna nawigacja GPS. Dzięki niej z łatwością zaplanujesz trasę, ominiesz korki i unikniesz mało znanych dróg. Co prawda, wciąż warto wziąć ze sobą tradycyjne mapy - tak na wszelki wypadek.
Nawigacja GPS doprowadzi nas od punktu A do punkty B. Wszystko, co trzeba zrobić, to wprowadzić odpowiedni adres, a technologia sama wskaże nam najszybszą drogę do celu. Co więcej, rozwiązania tego typu informują też o ograniczeniach prędkości, kontrolach drogowych, a także o wszelkich utrudnieniach w ruchu.

Wideorejestrator jazdy - kamera dla bezpieczeństwa


Komfort podróży to wiąże się też z bezpieczeństwem. Dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na zakup specjalnych wideorejestratorów jazdy. Nagrywają one wszystko, co dzieje się na drodze. Mowa o kamerach szerokokątnych z obiektywem, które mogą dysponują zasięgiem, obejmującym niemal cały samochód (przód i boki).
Kamery rejestrują obraz, a następnie nagrywają go, co może być niesamowicie istotne w przypadku wypadku, kolizji i wszelkich innych nieprzewidzianych sytuacji. To jednak nie wszystko. Niektóre kamery wyposażone są w czujniki ruchu i rozpoczynają nagrywanie w momencie, gdy tylko wykryją ruch obok samochodu.
Podróż samochodowa do Słowenii może trochę potrwać. Warto więc zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo - tym bardziej, że w trakcie wycieczki zdarzają się postoje (w tym niekiedy te na niestrzeżonych parkingach). Trzeba też dodać, że wybrane modele wideorejestratorów wyposażone są w kamery cofania.


Lodówka turystyczna dobra na małe i duże wakacje


eśli planujemy zjechać całą Słowenię samochodem i nieco zaoszczędzić na obiadach restauracyjnych, to dobrze jest wyposażyć się w specjalną lodówkę turystyczną, która posłuży do przechowywania żywności. Takie urządzenie sprawdzi się też podczas samej jazdy, która może trwać nawet kilkanaście godzin - lodówka utrzyma świeżość prowiantu przez dłuższy czas. Możemy wybrać lodówki elektryczne, które wystarczy podłączyć do gniazdka (np. zapalniczki samochodowej) lub lodówki, w których należy umieścić tzw. wkłady chłodzące.


Uchwyt samochodowy - prosty, ale konieczny gadżet


Uchwyty samochodowe do telefonu do jedne z najważniejszych gadżetów motoryzacyjnych, które powinny się znaleźć w każdym aucie. Wpływają one bowiem na bezpieczeństwo i wygodę jazdy. Uchwyt wystarczy zamontować na szybkie, kratce wentylacyjnej lub np. desce rozdzielczej. Telefon musi być na wyciągnięcie ręki, aby móc łatwo odbierać połączenia telefoniczne i śledzić pokonywaną trasę. Do tego warto też zainwestować w zestaw głośnomówiący, który pozwoli prowadzić bezpieczne rozmowy przez telefon. To tani gadżet samochodowy, który z pewnością się przyda. Warto również zakupić ładowarkę samochodową, dzięki której naładujemy telefon lub tablet podczas jazdy.