Filtry olejowe - rodzaje, rola, wymiana - Artykuł Sponsorowany

Filtry olejowe to części motoryzacyjne zaliczane do eksploatacyjnych, które należy regularnie wymieniać. Najczęściej taka wymiana jest łączona z wymianą oleju. Przy czym wbrew pozorom, filtr oleju nie jest czymś mało istotnym, ponieważ w dużym stopniu zależy od niego sprawność silnika i jego prawidłowe funkcjonowanie. Jaka dokładnie jest rola filtrów oleju, jakie są ich rodzaje i co jeszcze warto wiedzieć o ich wymianie?

Co to są filtry olejowe

Filtry olejowe są integralną częścią systemu smarowania silnika. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie oleju silnikowego z różnego rodzaju zanieczyszczeń - zarówno mechanicznych (jak na przykład opiłki metalu), jak i chemicznych. Dzięki temu olej może efektywnie smarować silnik, redukując tarcie między ruchomymi częściami i zapobiegając przedwczesnemu zużyciu.

Co ile wymienia się filtry olejowe?

Wymiana filtra olejowego powinna odbywać się regularnie, zazwyczaj przy każdej zmianie oleju silnikowego. Zaleca się to robić co 10 000 do 15 000 kilometrów, choć dokładny interwał zależy od modelu pojazdu, rodzaju oleju oraz warunków eksploatacji samochodu. Regularna wymiana filtra jest kluczowa dla utrzymania silnika w dobrym stanie. Jeśli rocznie pokonujemy krótsze dystanse, to zaleca się wymienić olej wraz z filtrem olejowym raz do roku.

Jakie są filtry oleju? Różne rodzaje filtrów

Istnieje kilka rodzajów filtrów olejowych, w zależności od konstrukcji i zastosowania, są to przede wszystkim:

  • Filtry wkładowe - najbardziej powszechne, składają się z papierowego elementu filtrującego umieszczonego w metalowej lub plastikowej obudowie.
  • Filtry spin-on - cała jednostka jest wymieniana podczas serwisu; składają się z papierowego medium filtrującego zamkniętego w metalowej obudowie z gwintem.
  • Filtry magnetyczne - wykorzystują magnes do przechwytywania metalowych opiłków i innych cząstek żelaza.
  • Filtry syntetyczne - wykonane z trwalszych materiałów niż papier, oferują wyższą wydajność filtracji.

Do czego może dojść bez wymiany filtra olejowego do samochodu?

Pomijanie regularnej wymiany filtra olejowego może prowadzić do szeregu problemów, takich jak:

  • Zwiększone zużycie silnika - nieoczyszczony olej nie będzie efektywnie smarował silnika, co może skutkować szybszym zużyciem.
  • Zablokowanie przepływu oleju - co może prowadzić do przegrzania silnika i poważnych uszkodzeń.
  • Obniżona wydajność silnika - zanieczyszczony olej nie zapewnia optymalnego smarowania, co obniża wydajność.

Gdzie kupić najlepsze filtry olejowe do samochodu

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości filtrów olejowych, Ucando oferuje szeroki asortyment produktów dla różnych modeli samochodów. Ucando zapewnia dostęp do filtrów od renomowanych producentów, co gwarantuje ich wysoką skuteczność i trwałość - sprawdź dokładną ofertę filtrów na: https://www.ucando.pl/k/filtry-oleju/U0101. Wybierając Ucando, możesz być pewien, że otrzymasz filtr olejowy, który będzie idealnie pasował do Twojego pojazdu i zapewni mu optymalną ochronę.

Pamiętaj, że regularna wymiana filtra olejowego jest kluczowa dla utrzymania silnika w dobrym stanie technicznym i zapewnienia jego długiej żywotności. Wybierając odpowiedni filtr i pamiętając o jego regularnej wymianie, nie tylko zabezpieczasz silnik, ale również inwestujesz w bezproblemową eksploatację swojego samochodu.