Jakie felgi na zimę - aluminiowe czy stalowe? - Artykuł Sponsorowany

Zima to okres, w którym zarówno kierowcy, jak i ich pojazdy nie mają lekko. Śliska nawierzchnia oraz rozładowujący się akumulator to tylko wierzchołek góry lodowej. Śnieg oraz lód sprawiają, że koła pojazdu muszą mierzyć się z wieloma dodatkowymi wyzwaniami. Dlatego tak ważne jest to, aby wyposażyć pojazd w odpowiednie opony. Istotne są również felgi - na zimę wielu kierowców wybiera modele stalowe, ale część użytkowników dróg pozostaje przy obręczach aluminiowych. Jakie felgi wybrać na zimę? Przed podjęciem decyzji warto porównać wady i zalety felg aluminiowych i stalowych w zimie.

Alufelgi na zimę - czym kierować się przy wyborze?

Niektórzy kierowcy decydują się nie tylko na zakup opon zimowych i letnich, ale kompletują dwa oddzielne zestawy złożone z ogumienia oraz felg. Zarówno felgi stalowe, jak i aluminiowe mają swoje zalety, ale każda z opcji ma również pewne wady. Jeżeli decydujemy się na obręcze z aluminium, szeroki wybór modeli w różnych rozmiarach jest dostępny na www.sklepopon.com/felgi-aluminiowe. Co przemawia za tym, aby na sezon zimowy wybrać właśnie alufelgi?

Felgi aluminiowe cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia - zawdzięczają to warstwie podkładu antykorozyjnego, na którą nakłada się kilka warstw lakieru i preparat zabezpieczający. W efekcie są one dobrze chronione przed korozją, jak również innymi czynnikami zewnętrznymi występującymi w zimie, jak np. sól drogowa. Ponadto nowoczesne metody produkcji zapewniają alufelgom także wytrzymałą strukturę.

Alufelgi są lżejsze od obręczy stalowych, co korzystnie przekłada się na zużycie paliwa oraz osiągi. Jedynym minusem, który przemawia za wyborem felg stalowych zamiast aluminiowych, jest wyższa cena. Jakie alufelgi wybierać na zimę? Przede wszystkim należy odpuścić sobie modele chromowane i wykończone na wysoki połysk - w tym wypadku warstwa ochronna jest cieńsza. Oprócz tego warto postawić na prosty wzór, który ułatwi utrzymanie obręczy w czystości - optymalne mogą być alufelgi pięcioramienne, o prostych ramionach bez dodatkowych przetłoczeń na ich powierzchni.

Felgi stalowe na zimę - o czym warto wiedzieć?

Kierowcy wybierający felgi stalowe na zimę kierują się najczęściej ceną - są one zdecydowanie tańsze niż alufelgi. Warto jednak pamiętać, że stalówki mają mniej wytrzymałą konstrukcję, a ich powierzchnia nie jest tak dobrze zabezpieczona. W efekcie rysy pojawiają się na nich dosyć łatwo - mogą powstać nawet przez otarcie kołpakiem. Zarysowane punkty są natomiast bardzo podatne na pojawianie się rdzy.

Pod kołpakami gromadzi się również duża ilość zanieczyszczeń, które mogą dodatkowo przyspieszyć korodowanie felg. Dlatego niektórzy zalecają, aby pomimo wszystko zrezygnować z używania kołpaków. Za wyborem felg stalowych przemawia niższy koszt naprawy w przypadku ewentualnego uszkodzenia.

Stalowe czy aluminiowe - jakie felgi na zimę?

Jak widać, kierowcy chcący zachować możliwie wysokie parametry samochodu i atrakcyjny wygląd zimą, wcale nie muszą rezygnować z felg aluminiowych. Felgi stalowe są natomiast dobrą alternatywą dla tych, którym zależy przede wszystkim na niskiej cenie zakupu. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zastanowić się nad tym, gdzie użytkujemy nasz pojazd. Jeśli poruszamy się na gorzej utrzymanych i zniszczonych drogach z ubytkami w jezdni, to dużo łatwiej uszkodzić felgę zimą - warto wziąć to pod uwagę przed dokonaniem wyboru.

Niezależnie od wybranego rodzaju obręczy, felgi zimą wymagają większej dbałości. Jeżeli zanieczyszczenia, błoto pośniegowe, czy sól drogowa będą utrzymywać się na nich przez dłuższy czas, to mogą doprowadzić do zniszczenia powierzchni obręczy. Dlatego w sezonie zimowym warto częściej czyścić felgi. Oprócz tego rozsądnym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ich specjalnym preparatem, zapewniającym dodatkową ochronę przed korozją, uszkodzeniem, a także działaniem soli drogowej.